Legenda o Kačićów
Pierwsi przedstawiciele rodziny Kačićów po przybyciu na tereny dzisiejszej Riwiery Gradac zbudowali twierdzę. Ponieważ znali się również na budowaniu statków wkrótce zbudowali mała flotę szybkich stateczków, na których napadali na przepływające statki. Kačiće przybyli z Węgier, gdzie pozostawili po sobie niedokończone krwawe porachunki. W pogoni za zemstą ruszyło za nimi plemię Zagara, które napadło i okradło ich nową siedzibę w czasie gdy Kačići byli zajęci piractwem. Kobiety, dzieci i starszyznę wzięli do niewoli i odpłynęli do Baškiej Vody. Odwet Kačićów był natychmiastowy. Podczas gdy Zagarzy bawili się i pili na plaży w Baškiej Vodzie napadli na nich od strony lądu i morza, zajęli ich statki i uwolnili członków rodziny.
Walki z Turkami
W roku 1500, gdy wojska tureckie splądrowały sąsiednią Hercegowinę hordy Turków ruszyły w kierunku Adriatyku siejąc spustoszenie. Wszędzie zapanował strach, który potęgowały ponabijane na pale odcięte głowy. Kobiety, dzieci i ludzie starsi z terenów Riwiery Gradac uciekali na pobliskie wyspy, a mężczyźni, przodkowie dzisiejszych mieszkańców Riwiery, walczyli z nieprzyjacielem zastawiając na niego liczne pułapki w górskich wąwozach. Po błyskawicznych atakach wycofywali się w góry, gdzie w licznych jaskiniach mieli swoje kryjówki, a w nich wystarczające zapasy wody i pożywienia. W celach obronnych wybudowano i umocniono osadę Lavčanj oraz wysoką obronną wieżę, z której blokowano Turkom dostęp do morza. Wielki wezyr bośniacki zebrał 40.000 armię i ruszył w kierunku Adriatyku na tereny dzisiejszej Riwiery Gradac. Sprzymierzeni z wojskami Republiki Weneckiej mieszkańcy odparli atak i wygrali bitwę…
Wyjątkowy krajobraz Riwiery Gradac
Unikalny koloryt gór opalizuje na zielono dzięki przybrzeżnym lasom iglastym i przejrzystym wodom morza. Zachęcamy do odkrywania tajemnic morskiego dna Riwiery Gradac lub do przechadzek szlakami turystycznymi prowadzącymi do licznych punktów widokowych w pobliskich górach kryjących setki jaskiń i lejów krasowych. To jest właśnie Riwiera Gradac. Masyw górski Biokovo, który góruje nad Riwierą Gradac jest światowym unikatem pod względem liczby, a także łącznej długości i głębokości jaskiń i innych zjawisk krasowych.
Wzdłuż 16-kilometrowego wybrzeża Riwiery Gradac rozproszonych jest 36 kamyczkowych plaż. Łączna długość wszystkich plaż wynosi 10 kilometrów, z czego 7 kilometrów to plaże w miejscowościach turystycznych. Setki tysięcy metrów kwadratowych plaż nawet w szczycie sezonu gwarantują naszym gościom wystarczająco dużo miejsca i intymności, dlatego tradycyjnie już niektóre plaże przeznaczone są dla nudystów. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie plaże są oddalone o zaledwie kilka kroków od hoteli, kempingów i apartamentów…
Właściwości mikroklimatu
Klimat na Riwierze Gradac jest przez cały rok łagodny, a w rankingu ilości dni słonecznych nasza Riwiera obok Hvaru zajmuje najwyższe miejsce spośród wszystkich miejsc nad Adriatykiem. Temperatura morza jest odpowiednia do kąpania przez 190 dni w ciągu roku, a analizy czystości wód morskich przy Riwierze Gradac dają zawsze rezultat najwyższej jakości.
Wyjątkowe lecznicze właściwości wód morskich Riwiery Gradac w okresie od kwietnia do czerwca
W naszych archiwach zachowane są artykuły z gazet mówiące o leczniczych właściwościach wód morskich. Mieszają się one z uchodzącymi do Adriatyku przy brzegach Riwiery wodami z podziemnych górskich źródeł, a odkryli je ginekolodzy z Sarajewa. Organizowali oni turnusy dla swoich pacjentek, które przyjeżdżały na Riwierę Gradac przed szczytem turystycznym, kiedy to skład wody morskiej był najlepszy w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Wiele pacjentek, które miały problemy z zajściem w ciążę po miesięcznym, regularnym zażywaniu leczniczych kąpieli zachodziły w ciążę i rodziły dzieci, z których wiele, już jako goście, po dziś dzień przyjeżdża na naszą Riwierę. Lecznicze właściwości wody morskiej na Riwierze Gradac zostały udokumentowane również w przypadkach leczenia schorzeń reumatycznych.
Cenne ślady chrześcijaństwa na terenach Riwiery Gradac
Riwiera Gradac ze względu na swoje historyczne powiązania zajmuje centralne miejsce w całym regionie. Ślady chrześcijaństwa prowadzą w kierunku Veprica i Međugorja, a ślady historyczne daleko w przeszłość. Klasztor w Zaostrogu jest najstarszym zachowanym klasztorem na terenie całego województwa Splitsko-dalmatyńskiego. Bogactwo eksponatów w klasztornym muzeum uzupełnia wspaniały zbór ponad 20.000 starych ksiąg oraz wspaniały przyklasztorny ogród botaniczny. W starej wsi w górę od Zaostroga są trzy kościoły: stary gotycki kościół Św. Barbary, kościół Św. Rocha z XVII wieku oraz nowszy kościół Św. Barbary z 1872 roku.
Antyczne pozostałości
Tereny Riwiery Gradac był zamieszkane już w czasach rzymskich, o czym świadczą liczne antyczne zabytki jak na przykład płaskorzeźba boga Mitry lub płyta nagrobkowa Aurelia Venturia znajdujące się w zbiorach klasztornych w Zaostrogu.
Trasy rowerowe prowadzące do punktów widokowych na wzgórzach
Po masywie górskim wznoszącym się nad Riwierą Gradac prowadzą trasy rowerowe, którymi dotrzeć można do atrakcyjnych punktów widokowych.a.
Stolica dawnej Paganii
Bizantyjski cesarz Konstantyn Porfirogeneta oznaczył twierdzę w Ostrogu (po której Zaostrog dostał swoje imię: za-Ostrog) pod wzgórzem Viter jako stolicę chorwackiego państwa Paganii. Pagania, którą założyli Nerentanie, w okresie kiedy była potęgą (IX i X wiek) obejmowała terytorium od rzeki Cetiny na zachodzie do rzeki Neretwy na wschodzie. Północną granicę stanowiły górskie szczyty Ljubuča, Vrana i Čvrsnice. Do Paganii należał też Półwysep Pelješac oraz wyspy Brač, Hvar, Korčula i Mljet. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza Viter górującego nad Ostrogom widać było całą Paganię. Dziś do tego punktu widokowego zdążają z aparatami fotograficznymi liczni amatorzy wspinaczki i alpiniści.
Dziedzictwo kulturowe Cesarstwa Austro-Węgierskiego w Zaostrogu
W okresie rządów Austro-Węgier w Zaostrogu wybudowano kamienne molo oraz uregulowano bieg często podtapiającego wieś potoku. W tamtych czasach było to jedyne molo oprócz mola w Makarskiej, do którego mogły przycumować statki handlowe przypływające do tej części wybrzeża Adriatyku. Mocna konstrukcja mola wytrzymała też silne trzęsienie ziemi w 1962 roku. Z kolei nurt górskiego potoku, który w Zaostrogu wpada do morza uregulowano tworząc specjalne koryto z kamiennych bloków. Obecnie zarówno molo jak i koryto są chronionymi, historycznymi zabytkami.
Jedyne miejsce na ziemi gdzie słońce każdego ranka wschodzi 2 razy
Zaostrog jest jedynym miejscem na świecie gdzie słońce okresowo wschodzi dwa razy w czasie jednego poranka. Pierwszy raz słońce wschodzi pod wzgórzem Viter po czym na dwadzieścia minut znika za stromymi skałami aby ponownie wzejść. Jest to fenomen na skalę światową, który koniecznie trzeba sfilmować…
Legenda o leczniczej zatoce Teuty w Zaostrogu
Lokalni mieszkańcy przenoszą z pokolenia na pokolenie świadectwa o leczniczym i terapeutycznym działaniu wody morskiej przy wybrzeżu Riwiery Gradac. Jest jedna legenda szczególnie związana z małą zatoką i portem z Zaostrogu. To właśnie tutaj zażywała kąpieli królowa Teuta, która w tamtym czasie przebywała w miejscu dzisiejszego Sućuraja. Według legendy kąpiele w zatoce miały cudowny wpływ na jej libido i zdrowie intymnych części ciała pomimo burzliwego życia seksualnego…