Środkowa Dalmacja to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów regionów Chorwacji. Również Polaków przyciąga od lat jak magnes. Aby poznać wszystkie uroki tego niezwykłego rejonu, na wyjazd tam trzeba by było przeznaczyć co najmniej kilka tygodni. To część kraju, która cechuje się dużą różnorodnością - znajdziemy w niej bogate w atrakcje wielowiekowe miasteczka, urokliwe wioseczki, tereny górskie czy malownicze wyspy. Polskę i serce Dalmacji dzieli ok. 10 godzin jazdy samochodem. Można też do niej dotrzeć samolotem z Warszawy do Splitu.
Środkowa Dalmacja - Split
Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji. Liczy ok. 170 tys. mieszkańców i prężnie się rozwija. Ma bardzo długą i ciekawą historię, sięgającą III w. n.e. Rzymski cesarz Dioklecjan kazał w tym miejscu wybudować ogromny pałac. Wybrał bardzo dobrą lokalizację, w jednym z najcieplejszych zakątków wybrzeża Morza Adriatyckiego. Split to wspaniałe miasto, zwłaszcza jego nadmorska część - zobaczymy tam piękną aleję wysadzaną drzewami, zacienione tarasy czy niesamowitą zatokę otoczoną wzgórzami. Największą atrakcją są pozostałości po budowli, która z biegiem czasu zamieniła się w element starego miasta - dawne korytarze i komnaty pałacu są dziś ulicami i placami centrum Splitu.
Riwiera Makarska znajduje się w sercu Dalmacji. Z tutejszego, 60-kilometrowego wybrzeża, roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Z jednej strony można podziwiać lazurowe zatoki, a gdy odwrócimy głowę, zobaczymy malownicze szczyty masywu górskiego Biokovo, najwyższego w Dalmacji. Dominujący szczyt to góra św. Jerzego (1762 m n.p.m.). Nazwa riwiery pochodzi od popularnej miejscowości wypoczynkowej Makarska. Wraz z rozwojem turystyki w połowie XX w. niewielkie osady rybackie stały się niezwykle popularnym celem podróży dla tych, którzy chcieli spędzić urlop w naturalnym otoczeniu. Choć tutejsza miejska plaża jest dość wąska i nie brak na niej turystów, wystarczy 10 minut spaceru - zarówno na północ w stronę Krvavicy, jak i na południe do Tucepi - i znajdziemy się w prawdziwym raju. Malownicze zatoczki oraz spokojne plaże, ukryte wśród białych skał, to wizytówka tego regionu Chorwacji.
Środkowa Dalmacja to nie tylko wspaniałe plaże i malownicze wyspy. Mowa o Zagorze, obszarze pasa przybrzeżnego, oddzielonego od morza górami Kozjak, Mosor i Biokovo. Dominuje tu krajobraz krasowy. Przez lata, nieciesząca się zbytnią popularnością Zagora, w ostatnich latach na nowo doświadcza sporego zainteresowania ze strony turystów, którzy cenią aktywny wypoczynek i agroturystykę. Wybierają się też do tego regionu, aby zobaczyć jaskinię Vranjacę, wodospad Gubabica czy niezwykłe Czerwone Jezioro. Do największych miast regionu należą Drniš, Vrgorac, Trilj czy Imotski. Jeśli więc kusi cię piękno przyrody, to Zagora będzie idealnym miejscem dla ciebie. Ponadto, zaznasz tu wspaniałej gościnności mieszkańców i pysznej, lokalnej kuchni.
Hvar to jedna z tych wysp, w której można się zakochać od pierwszego dnia pobytu. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wielu kojarzy się ona z pachnącymi polami lawendy i rozmarynu. Najstarszą miejscowością jest Stari Grad. Rozciąga się między Bracem a Korculą i ma ona w swojej ofercie wiele atrakcji i miejsc do zwiedzenia. Inne znane miejscowości wypoczynkowe to Jelsca ze swoją piaszczystą plażą, wioska rybacka Grebisce, Vrboska z Muzeum Rybackim i piaszczystymi zatokami, a na samym południu wyspy Sucuraj, skąd promy wyruszają w stronę Drvenika. I jest jeszcze stolica - Hvar, z niezliczoną liczbą programów kulturalnych i rozrywkowych. Na przeciwko leżą Wyspy Piekielne, które możemy opłynąć taksówką wodną i wziąć kąpiel w morzu przy którejś z pięknych plaż. Od strony otwartego morza na wyspie znajdują się trzy miejscowości wypoczynkowe: Ivan Dolac, Sveta Nedelja i Milna.
Kilka kilometrów na południe od Splitu rozciąga się Brač, największa wyspa dalmatyńska. Charakteryzuje się białymi wapiennymi skałami, zielonymi ogrodami oliwnymi, czystym, niebieskawym morzem. Obok miejscowości Bol znajduje się światowej sławy plaża Zlatny Rat, czyli Złoty Róg. Oba brzegi przesmyku, o długości 500 metrów, to rodzinna żwirowa plaża, z płytką ciepłą wodą. Druga znana plaża jest nieco ukryta na wybrzeżu Lovrecina - to miejsce z czerwonym piaskiem obowiązkowo należy odwiedzić. Znane miejscowości urlopowe wyspy, to Supetar - tu zatrzymują się promy i statki. Na prawo i lewo od niej leżą Sutivan, Sumartin oraz Milna, mała wioska rybacka z piaszczystymi plażami. Warta zobaczenia jest także znajdująca się pośrodku wyspy stolica - Brač, pełna festiwali i miejsc do zwiedzenia.
Vis to najbardziej oddalona od stałego lądu, zamieszkała wyspa Dalmacji. W linii prostej dzieli ją 50 km od Splitu i 150 km od wybrzeża Włoch. Jest dzika i dziewicza - porośnięta głównie makiją i winnicami. Dzięki położeniu, daleko od lądu i przemysłu, oraz temu, że udostępniono ją turystom zagranicznym dopiero w 1989 roku, bez wątpienia jest najczystszym miejscem na Adriatyku. W miejscowości Komiža znajdziemy nie tylko zabytki architektury, ale także największą na wyspie zatokę z piaszczystym dnem morskim. Wypoczywając tu, należy skorzystać z bliskości wysepki Biševo (ok. 5 km). Jej główną atrakcją jest, dostępna jedynie drogą morską, Niebieska Jaskinia (Modra Špilja). W godzinach południowych słońce odgrywa w jej wnętrzu niesamowity świetlny spektakl.