Mury obronne
Dubrownickie mury obronne łączą teraźniejszość z preszłością i tworzą jeden z najlepszych systemów obronnych w Europie. Ich łączna długość wynosi 1940 metrów, a wraz z pięcioma wieżami stanowi miejsce które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Polecamy spacer po murach obronnych otaczających Starówkę, skąd można podziwiać dachy domów, przepiękny widok na morze i wyspę Lokrum i poczuć się jak w podróży czasem. W wieżach także obecnie odbywają się imprezy kulturalne i koncerty, a w wieży Minčeta często organizowane są śluby.
Pałac Sponza
W pałacu Sponza zachowane są Państwowe Archiwa, oraz dokumenty z XII wieku. Można więc tutaj zobaczyć jak Dubrownik rozwijał swoje związki polityczne, handlowe i ekonomiczne z pozostałą częścią Europy, kiedy sam stanowił samodzielną republikę.
Lovrijenac
Jest to monumentalna i niezwykle atrakcyna twierdza znajdująca się poza miejskimi murami, z której obserwowana i chroniona była główna brama miasta. Była świadkiem istnienia i bohaterskich walk swoich wartowników i obrońców. Obecnie na Lovrijencu najciekawiej jest podczas Dubrownickich Letnich Igrzysk, kiedy wystawiany jest tam “Hamlet” – jedna z tradycyjnych sztuk każdego sezonu.
Słup Orlanda
W pobliżu ulicy Vrata od Ploča zanjduje się słup, na którym wyrzeźbiony jest Orlando – średniowieczny bohater - według legendy bratanek Karola Wielkiego. Słup Orlanda wzniesiony zostałw Dubrowniku w XV wieku jako symbol wolności i niepodległości państwa. Obecnie także podczas Dubrownickich Letnich Igrzysk na Słup Orlanda zawieszana jest flaga z napisem Libertas (wolność). Dzisiaj Słup Orlanda jest miejscem spotkań mieszkańców Dubrownika, którzy zwykli umawiać się pod Słupem aby później wyruszyć dalej. Też się tam umówcie!